Kategori arşivi: çeşme otelleri

çeşme otelleri

O zaman zarar gösteriliyor ve devlet vergisini alamıyor. Bunun yanı sıra çoğu otelci vergi vermemek için yeni yeni yatırımlar yapıyor. Haddinden daha çok bir otel yapımı var ve buna acil olarak bakanlar kurulunun, Turizm Bakanlığı’nın dur demesi lazım. Biz ülkede ilk resmi girişimimizi yapacağız ve istekçe ile bir süreliğine de olsa otel yapımının durdurulmasını isteyeceğiz. ‘

çeşme otelleri

Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından site ve villalarının turizme kazandırılması olayına sert reaksiyon gösteren Şakiroğlu, şu şekilde konuştu: “Birde villa ve siteler turist konaklatır hale gelirse o zaman vay halimize. Bakın bölgemizde bulunan siyasi parti temsilcilerine, umlinkarında değil otelcinin problemleri. Bu hususta siyasilerden bir şey görmüyoruz. Bizimle kimse ilgilenmiyor. Son çare olarak Ankara’da gerekli mercilere başvuracağız ve yatak yapılmasının durdurulmasını isteyeceğiz”

çeşme otelleri

çeşme otelleri

RUHSAT ALAMAYIZ DİYE KORKUYORLAR

Belde belediyelerin ortadan kalkacak olması ve Büyükkent’e bağlanma konusunun otel yapımını yüzde yüz hızlandırdığını ileri süren Şakiroğlu, şu şekilde konuştu: “Yeni Büyükkent Yasası’na göre belediyelerin ellerinden imar hakkı alınacak ve beldeler, hatta ilçeler Antalya’ya bağlanacak. Durum böyle olunca Turizm Bakanlığı’ndan ruhsat alamayacağından korkan çoğu yatırımcı buldukları bütün boş arazilere otel yapmaya başladı”

çeşme otelleri

FİYATLAR UCUZLADIKÇA UCUZLUYOR

Fiyatların her geçen yıl biraz daha dibe vurduğunu ifade eden Şakiroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Artık dur demenin zamanı geldi, yeter artık. Hem eleman bulamıyoruz, hem de çok ucuz fiyatlara yatak satmak zorunda kalıyoruz. Arz fazlalığı her açılan otelin sonrasında büyüyor ve fiyatlar tek tek Avro düşüyor. Fiyatlarla beraber kalitede düşüyor tabii ki. Oteller para kazanmıyor. Para kazanamayınca tadilat yapamıyor, yenilik yapamıyor. Oteller zarar ediyor ve böyle giderse otelci karın tokluğuna çalışır hale gelecek.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay, bakanlığın bu çalışmasına tam destek verdiklerini söyleyerek, “Biz esasen uzun yıllardan beri bunu söylüyorduk. Sonunda hayata geçti. Bu insanlar vergilerini verdikten sonra ister oturlinkar ister kiraya verirler. Bu kararın Türk turizmine katkısı olur.

Haçünkün, Temmuz ve Ağustos aylarında yani yüksek sezonda sıklıkla çifte rezervasyonlar yaşanır. Bu oluşum böyle bir riski de ortadan kaldıracak. Otelciler reaksiyon gösteriyorlar fakat yersiz, gereken bu. Yazlık daire ve villaların kiraya verilmesi Alanya turizmine katkı sağlayacaktır. Bilhassa Arap turizmi açısından turizme büyük katkı sağlayacak. Zengin Arap turistler için villalar kusursuz olacaktır” dedi

çeşme otelleri

BUNUN NERESİ TURİZMCİYE TEŞVİK

Turizmi Teşvik Kanununun ‘Tatil Siteleri ve Villaları’ Başlıklı 50. Maddesiyle, ikincil konutların Bakanlık tarafından belgelendirilerek turizm amacıyla kullanılabilmesinin hüküm altına alınması reaksiyon gördü. Bunun turizmciye zarar verdiğini ileri süren Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, “Bir bu eksikti. Bir de bu çıkarsa o zaman turizm yapılmaz hale gelir. Bu kararın neresi teşvik? Tam tersi otelciye köstek. Zaten yatak fazlası var. Bunlara bir de tatil siteleri, ikinci konutlar ve villalar eklenecek” dedi.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Yazlıkların turizme kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalışma başlatılması ve toplam 5 bin 496 yatağın belgelendirilmesine isyan eden Antalya’nın Alanya ilçesindeki Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, “Zaten yerden mantar gibi otel bitiyor. Buna bir de ikinci konutlar eklenirse otelcinin işi biter’ dedi.Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, yazlıkların turizme kazandırılması için belgelendirme çalışması başlattıklarını ve bu çerçevede 9 tatil sitesi ile bir butik villa sitesinde bulunan toplam 5 bin 496 yatağın belgelendirildiğini açıklaması, Alanyalı turizmcilerin reaksiyonsine neden oldu. Müteahhitler ve emlak sektörü karara sıcak baktı.
SİTE VE VİLLALAR OTEL OLUYOR

çeşme otelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ülke çapındaki atıl konutların turizm amaçlı kullanımlarının belge altına alınması, vergi takiplerinin basitlaştırılması, atıl konutlardan kiralama yoluyla elde edilen gelirlerde vergi kaybının önlenmesi amacıyla ‘Atıl Konutların Turizme Kazandırılması’ konusu ile ilgili mevzuat hazırlığı başlattıklarını belirtti.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Les Roches öğrencileri eğitimlerinin ilk haftasında 3 alanda kolay eğitime başlarlar. Bunlar; Mutfak, Servis ve Rooms Division`dır. Bu eğitimler geleneksel sınıfların dışında tipik bir otel odası, restoran ve restoran mutfağı biçiminde döşenen sınıflarda yapılır. Böylece öğrenciler ekip durumunda çalışmayı, kurallara uymayı ve en önemlisi kolayte işlerin nasıl yapıldığını deneyimleyerek öğrenirler. Programlarına bağlı olarak öğrenciler en çok 3 staj yaparlar. Stajlar bir dönem sürer. İlk staj genellikle İsviçre`de olur. Böylece okul yetkilileri öğrencilerin staj yaptığı yeri ziyaret etme ve destek verme şansı bullinkar. 2. ve 3. stajlar dünyanın herhangi bir ülnetde olabilir. Öğrencilerin bildiği yabancı diller ve başarıları staj yeri için önemlidir. Okul staj ofisi öğrencilerin stajlarının ayarlanmasına ve bağlantıların kurulmasına yardım eder. Les Roches öğrencilerini işe ve staja kabul eden firmalardan bazıları şu şekilde Accor, Four Seasons, Hilton International, Hyatt International, Intercontinental, Kempinski, Marriot, Meridien, Mövenpick, Radisson, Raffles, Ritz Carlton ve Starwood.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Etrafında deniz olmamasına ve çok büyük Turizm sektörüne sahip olmamasına karşın İsviçre`nin dünyadaki en iyi otelcilik okullarına ev sahipliği yapmakla ün kazanmasının çoğu sebebi var. İsviçre yalnızca 19. yüzyıla kadar dayanan bir tarihten itibaren otelcilik okullarında uzman uygulamalar sunmakla kalmamış, bunun yanı sıra çok kültürlü bir ortamda mesleki kusursuziyeti, uluslararası işletmeyle birleştirerek kendilerine özgü profillerini korumayı başarmış. Bugün otelcilik ve Turizm endüstrisi, rekabetçi ortamlarda çalışabilme yetenekleri yardımıyla İsviçre`de eğitim gören otelcileri, işe alma konusu ile ilgili daha da hevesli. Tüm kıtalardan gelen öğrenciler, tam anlamıyla mesleki ve geleceğe dayalı bir eğitim alabilmek için İsviçre`deki otelcilik okullarında eğitim alıyor. İsviçre turizmin doğduğu yer olarak tanımlanır. Geçmişte ve hatta günümüzde, dünyanın her yerinden insanlar Avrupa`yı ve doğal hoşliği, kaliteli hizmeti için İsviçre`yi ziyaret ediyor. 8 milyon nüfuslu bu ufak ulus, yılda 35 milyonun üzerinde misafire konaklama sağlayacak 5 bin 600 otele sahip! Turizm gerçekten de İsviçre`de oldukça önemli bir ekonomik etkinlik.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Dilin kemiği yok kuşkusuz, bu haliyle vaatlerin daha renkli ve çeşitli haller alması muhtemel. Ancak bunun sonu nereye varacak kimsenin düşündüğü yok. Sektöre taze kan gerekli, burada özelikle alt kadrolarda operasyonu sırtlayanlardan bahsediyorum. Başta da dediğim gibi turizm sektöründe çalışmanın personel açısından cazibesi gittikçe azalıyor. Bu konuya acilen müdahale edilmesi gerekiyor. Meslek edindirme kurslarının çare olacağı düşünülmüştü yalnız yeterli gelmedi. çalışanlara sağlanacak şartların iyileştirilmesi çözüme yardımcı olabilir fakat yeterli gelmez. Ülkede bu kadar işsiz insan varken Turizm için çalışan bulunamaması büyük çelişki. Kaynakların yeniden değerlendirilmesi ve önümüzdeki sezonlar için bir yapılandırma planlanması şart olmuştur. Sorunların çığ gibi büyümeden bir an önce kendini sorumlu hissedenler tarafından çözülmesi ümidi ile…

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Elbette ki bu konuya ivedi olarak müdahale edilmesi gerekiyorydi. Üstün zekaya sahip bir grup Turizm Profesyoneli ise bütün etik kuralları hiçe sayarak kendi çözümlerini üretti ve nispeten etkinda oldular. Sistem, iş etiğine bağlı gibi gözükerek, toplantı ve aynısı ortamlarda ahkam kesmek, otellerin birbirlerinden personel aşırmalarına karşıymış gibi görüntü vermek üzerine işliyordu. Ama aslında gerçek bundan çok daha farklıydı…!

Yan otelden, aynı bölgeden, ekip veya münferit olarak personel çalmanın çok sayıda yolu var.

çeşme otelleri

Ekibiyle beraber departman yöneticisi aktarımı yapmak. Oldukça eski bir teknik olsa da hiçbir zaman modası geçmedi. Hatta bu günlerde daha da tanınmış hale gelmiş durumda. Çalıştığı tesarzui rahatsızlıklarından ötürü iş aramaya koyulan departman müdürünün iş görüşmesi esnasında elindeki en büyük koz. Hatta acil personel ihtiyacı olan tesisler işi basit yoldan çözüme ulaştırmak amacıyla tercihlerini bu yönde kullanmaktalar. Sistem genellikle aracılar vesilesi ile işler.

çeşme otelleri

Her sezon sonunda cami avlusuna bırakılıp kaçılan bebek misali kapıya konulan, bazen aylarca maaşı ödenmeyen, sigortası yatırılmayan, köle misali mesai bile ödenmeden çalışmaya zorlanan Turizm emekçisi çareyi çoğunlukla sektör değiştirmekte buldu. Uzun yıllarını bu mesleğe adamış olan çoğu meslektaşımız ise şeflik, asistanlık v.s. sorumluluğu aldığından alt kadrolarda çalışacak yetişmiş personelde kalmadı haliyle. Hakkıyla turizm yapan otelleri tenzih ederim, fakat kötü örneklerin çoğalması iyileri ne yazık ki gölgede bıraktı.

çeşme otelleri

Daha da kötüsü sektöre taze kan getireceğine inandığımız bir dolu gencin şımarık ve iş beğenmez bir tavır benimsemesi büyük bir hayal kırıklığı oldu. Öyle ki deneme süreleri artık işverenin değil iş görenin belirlediği ölçütler üzerinden gerçekleşmeye başladı. Yani personel yeni işe başladığı bir otelde ortamı veya işi beğenmediği, yöneticilerinden güzellanmadığı anda o gün işi bırakıp çeker gider oldu.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Bu konunun nedenleri tartışmakla bitmez. Hernet kendine göre bir açıklaması var. Yatak sayısının artmasından tutun da, tesislerin bulunduğu lokasyonların tercih sebebi olmasına veya olmamasına kadar çoğu farklı görüş havada uçuşmakta. Ama gerçek olan tek bir şey var ki artık ‘’Turizm’’ çalışanlar için çok da cazip bir sektör değil.Bu konu ile ilgiliki istatistik ve rakamlar ise çoğu zaman farklı söylüyor olabilir. İnanmayın demiyorum yalnız çatışmanın tam orta yerinden haber yayını yapan muhabir misali olayın içinden sizi bilgilendirdiğim için sıcaklık ve samimiyet bu cephede biraz daha yüksek.

çeşme otelleri

Eskiden bir otele iş müracaatsu yapacak olan personel bayrama gidermiş gibi takıp takıştırır, traş olur, saçını toplar görünümüne büyük bir özen gösterirdi. Şimdilerde bırakın traş olmayı, saç revizyonyi insanlar nerede ise yataktan kalktığı gibi iş görüşmesine gitmekte. Nedeni ise sektöre karşı duyulan güvensizliğin artması ve saygı erozyonu .