çeşme otelleri

O zaman zarar gösteriliyor ve devlet vergisini alamıyor. Bunun yanı sıra çoğu otelci vergi vermemek için yeni yeni yatırımlar yapıyor. Haddinden daha çok bir otel yapımı var ve buna acil olarak bakanlar kurulunun, Turizm Bakanlığı’nın dur demesi lazım. Biz ülkede ilk resmi girişimimizi yapacağız ve istekçe ile bir süreliğine de olsa otel yapımının durdurulmasını isteyeceğiz. ‘

çeşme otelleri

Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından site ve villalarının turizme kazandırılması olayına sert reaksiyon gösteren Şakiroğlu, şu şekilde konuştu: “Birde villa ve siteler turist konaklatır hale gelirse o zaman vay halimize. Bakın bölgemizde bulunan siyasi parti temsilcilerine, umlinkarında değil otelcinin problemleri. Bu hususta siyasilerden bir şey görmüyoruz. Bizimle kimse ilgilenmiyor. Son çare olarak Ankara’da gerekli mercilere başvuracağız ve yatak yapılmasının durdurulmasını isteyeceğiz”

çeşme otelleri

çeşme otelleri

RUHSAT ALAMAYIZ DİYE KORKUYORLAR

Belde belediyelerin ortadan kalkacak olması ve Büyükkent’e bağlanma konusunun otel yapımını yüzde yüz hızlandırdığını ileri süren Şakiroğlu, şu şekilde konuştu: “Yeni Büyükkent Yasası’na göre belediyelerin ellerinden imar hakkı alınacak ve beldeler, hatta ilçeler Antalya’ya bağlanacak. Durum böyle olunca Turizm Bakanlığı’ndan ruhsat alamayacağından korkan çoğu yatırımcı buldukları bütün boş arazilere otel yapmaya başladı”

çeşme otelleri

FİYATLAR UCUZLADIKÇA UCUZLUYOR

Fiyatların her geçen yıl biraz daha dibe vurduğunu ifade eden Şakiroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Artık dur demenin zamanı geldi, yeter artık. Hem eleman bulamıyoruz, hem de çok ucuz fiyatlara yatak satmak zorunda kalıyoruz. Arz fazlalığı her açılan otelin sonrasında büyüyor ve fiyatlar tek tek Avro düşüyor. Fiyatlarla beraber kalitede düşüyor tabii ki. Oteller para kazanmıyor. Para kazanamayınca tadilat yapamıyor, yenilik yapamıyor. Oteller zarar ediyor ve böyle giderse otelci karın tokluğuna çalışır hale gelecek.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Yatak sayısının her geçen yıl arttığını, yerden mantar gibi otel bittiğini, yangından mal kaçırırmış gibi otel yapıldığına dikkat çeken Şakiroğlu, şöyle dedi:”Arz ve talep dengesi alt üst oldu. Aksi takdirde otelci için durum hiç iyiye gitmiyor. Yapılanlar öyle ufak yataklar, ufak oteller değil. En az 2 bin ila 4 bin arasında dev otel inşa ediliyor. Bakın ALTİD bir araştırma yaptı ve 2 bin yataklı bir oteli doldurmak için 186 uçak seferi düzenlenmesi gerekiyor. Bu kadar otele, bu kadar yatak sayısına ne uçak şirketi dayanır, ne de bu kadar uçak bulunabilir’

çeşme otelleri

DEVLET ‘DUR’ DESİN

Devletin otel yatırımına dur demesi gerektiğini savunan Şakiroğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kleopatra Otelciler Birliği olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na resmen müracaatda bulunarak otel yapımına bir süre ara verilmesini, ruhsat verilmemesini talep edeceğiz. Üyelerimiz arasında imza dinlenme kampıanyası başlattık ve imzalanan istekçeleri bakanlığa ileteceğiz. Hatta bütün bakanlıklara, başbakanlığa ve cumhurbaşkanlığı makamına kadar istekçelerimizi göndereceğiz. Artık yatak yapılmasın”

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay, bakanlığın bu çalışmasına tam destek verdiklerini söyleyerek, “Biz esasen uzun yıllardan beri bunu söylüyorduk. Sonunda hayata geçti. Bu insanlar vergilerini verdikten sonra ister oturlinkar ister kiraya verirler. Bu kararın Türk turizmine katkısı olur.

Haçünkün, Temmuz ve Ağustos aylarında yani yüksek sezonda sıklıkla çifte rezervasyonlar yaşanır. Bu oluşum böyle bir riski de ortadan kaldıracak. Otelciler reaksiyon gösteriyorlar fakat yersiz, gereken bu. Yazlık daire ve villaların kiraya verilmesi Alanya turizmine katkı sağlayacaktır. Bilhassa Arap turizmi açısından turizme büyük katkı sağlayacak. Zengin Arap turistler için villalar kusursuz olacaktır” dedi

çeşme otelleri

BUNUN NERESİ TURİZMCİYE TEŞVİK

Turizmi Teşvik Kanununun ‘Tatil Siteleri ve Villaları’ Başlıklı 50. Maddesiyle, ikincil konutların Bakanlık tarafından belgelendirilerek turizm amacıyla kullanılabilmesinin hüküm altına alınması reaksiyon gördü. Bunun turizmciye zarar verdiğini ileri süren Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, “Bir bu eksikti. Bir de bu çıkarsa o zaman turizm yapılmaz hale gelir. Bu kararın neresi teşvik? Tam tersi otelciye köstek. Zaten yatak fazlası var. Bunlara bir de tatil siteleri, ikinci konutlar ve villalar eklenecek” dedi.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Yazlıkların turizme kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalışma başlatılması ve toplam 5 bin 496 yatağın belgelendirilmesine isyan eden Antalya’nın Alanya ilçesindeki Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, “Zaten yerden mantar gibi otel bitiyor. Buna bir de ikinci konutlar eklenirse otelcinin işi biter’ dedi.Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, yazlıkların turizme kazandırılması için belgelendirme çalışması başlattıklarını ve bu çerçevede 9 tatil sitesi ile bir butik villa sitesinde bulunan toplam 5 bin 496 yatağın belgelendirildiğini açıklaması, Alanyalı turizmcilerin reaksiyonsine neden oldu. Müteahhitler ve emlak sektörü karara sıcak baktı.
SİTE VE VİLLALAR OTEL OLUYOR

çeşme otelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ülke çapındaki atıl konutların turizm amaçlı kullanımlarının belge altına alınması, vergi takiplerinin basitlaştırılması, atıl konutlardan kiralama yoluyla elde edilen gelirlerde vergi kaybının önlenmesi amacıyla ‘Atıl Konutların Turizme Kazandırılması’ konusu ile ilgili mevzuat hazırlığı başlattıklarını belirtti.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Turizm tesislerine klima sağlayan firmaların önde gelenleri arasında yer alıyor. Turizm sektörünün firmanın toplam büyüklüğü içindeki payı aşağı yukarı % 20 civarında.Otellerde klima sistemleri için bilinçli seçim yapılmadığına değinen Klima Plus A.Ş. Proje Kanalı Satış Müdürü Onur Yıldız, faaliyetlerini ve otellerin klima sistemlerinin kullanımında yaşanan problemleri turizmgazetesi.com’a anlattı.Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız inanılmaz sıcaklarda klima hakkında birçok haber çıktığına işaret eden Yıldız, yalnız en önemliların “klimalar turizmciyi çarptı” başlıklı haberler olduğuna dikkat çekti.

“Aslına bakarsanız turizm alanındaki yatırımcıları kendi tercihleri bu noktalara getirdi” diyen Yıldız, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “20 yıldan fazladır turizmcilerle yakından ilgileniyoruz. Bugün ülkemizde aşağı yukarı 650 bin yatak kapasiteli bir sektör var. Ülkemizde ucuz yatak konsepti çok yaygın. Bunlar maalesef çok hızlı ve yetersiz altyapı ile hazırlandılar. Bir de çok eski, teknolojik yıpranma sebebiyle eskimiş tesisler var. Bu tesisler aşırı enerji tüketiyor. Sonuçta şu zihniyeti yanlış buluyorum; “Ben parasını nasılsa alıyorum, harcamasından bana ne” diyerek kötü performanslı aşırı enerji tüketen bir klimayı sırf ilk yatırım maliyetinin çok ucuz olması sebebiyle tercih ederseniz, bu ve aynısı hava sıcaklıkları oluştuğunda aşırı enerji tüketimi ile yüzleşmeniz kaçınılmazdır. Şu an ülkemizde çoğu tesiste enerji tüketimi çok çok yüksek. Bugün Antalya Bölgesi’nde yaptığımız bir çalışmada, tesiste 19 m2’lik odada 12.000 Btu cihaz kullanılıyor, cihaz D enerji sınıfı ölçümleme sonucu odabaşına ortalamada günde 11 kW tüketim var. Bu son derece yüksek bir dşayet. Alana baktığımızda, söz konusu odanın günlük 1,55 kW tüketimi söz konusu. Son 10 yılda turizm sektöründe yatak kapasitesi 2 katı artış gösterdi ama uluslararası arenada rekabet çok yüksek. Bu nedenle tesis sahipleri de artık daha ayrıntılı analizlere yönelmeye ihtiyaç duyuyorlar.”

çeşme otelleri

Yıldız, “Bizim çalışmalarımız, mühendislik bilgilerimizi ve tecrübelerimizi sahaya yansıtarak, ilk bakışta kârlı gibi görünen ama fazla enerji tüketimiyle hem yatırımcının genel gider maliyetlerini yükselten hem de ülke kaynaklarımızın yetersiz kullanılmasına neden olan sistemler konusu ile ilgili, yatırımcıları bilinçlendirerek, daha verimli sistem çözümleri sunma üzerine yoğunlaşmıştır” dedi.

En son çalıştıkları prestijli otellerden Barut Hotels Sunwing projesinde de otelin yatak katları ve genel hacimlerini soğutan ve ısıtan klima cihazlarının satışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Yıldız, “Bu projede, otelin klimatizasyonu için, geniş kapasite aralığına sahip ve tek bir sistemle aynı anda ısıtma, soğutma, havalandırma, sıcak ve soğuk su ihtiyaçlarını karşılayabildiğimiz City Multi VRF Merkezi Sistem Klimalarımızı kullandık. Projenin ihtiyaçları doğrultusunda, sistemin yalnızca iklimlendirme amacıyla kullanılmak istenmesi projenin uygulama ayrıntılarında bizi yönlendirdi. Inverter heat pump dış ünitelerle, enerji verimliliğini en üst seviyede tutarken, otel müşterilerinin konforunu maksimize etmek adına düşük ses seviyesine sahip iç üniteler kullandık” şeklinde konuştu.

Yıldız, “KlimaPlus olarak, sektörümüzün yatırımcılara sağlayabileceği bütün teknoloji ve yenilikleri anlatmaya ve projelerimizde en uygun programları gerçekleştirmeye devam edeceğimizi eklemek isteriz. Bizim farkımız burada yatıyor. Her projenin, her otelin, her binanın ihtiyaçları aynı insanlar gibi birbirinden farklılaşıyor” dedi.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Les Roches öğrencileri eğitimlerinin ilk haftasında 3 alanda kolay eğitime başlarlar. Bunlar; Mutfak, Servis ve Rooms Division`dır. Bu eğitimler geleneksel sınıfların dışında tipik bir otel odası, restoran ve restoran mutfağı biçiminde döşenen sınıflarda yapılır. Böylece öğrenciler ekip durumunda çalışmayı, kurallara uymayı ve en önemlisi kolayte işlerin nasıl yapıldığını deneyimleyerek öğrenirler. Programlarına bağlı olarak öğrenciler en çok 3 staj yaparlar. Stajlar bir dönem sürer. İlk staj genellikle İsviçre`de olur. Böylece okul yetkilileri öğrencilerin staj yaptığı yeri ziyaret etme ve destek verme şansı bullinkar. 2. ve 3. stajlar dünyanın herhangi bir ülnetde olabilir. Öğrencilerin bildiği yabancı diller ve başarıları staj yeri için önemlidir. Okul staj ofisi öğrencilerin stajlarının ayarlanmasına ve bağlantıların kurulmasına yardım eder. Les Roches öğrencilerini işe ve staja kabul eden firmalardan bazıları şu şekilde Accor, Four Seasons, Hilton International, Hyatt International, Intercontinental, Kempinski, Marriot, Meridien, Mövenpick, Radisson, Raffles, Ritz Carlton ve Starwood.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Etrafında deniz olmamasına ve çok büyük Turizm sektörüne sahip olmamasına karşın İsviçre`nin dünyadaki en iyi otelcilik okullarına ev sahipliği yapmakla ün kazanmasının çoğu sebebi var. İsviçre yalnızca 19. yüzyıla kadar dayanan bir tarihten itibaren otelcilik okullarında uzman uygulamalar sunmakla kalmamış, bunun yanı sıra çok kültürlü bir ortamda mesleki kusursuziyeti, uluslararası işletmeyle birleştirerek kendilerine özgü profillerini korumayı başarmış. Bugün otelcilik ve Turizm endüstrisi, rekabetçi ortamlarda çalışabilme yetenekleri yardımıyla İsviçre`de eğitim gören otelcileri, işe alma konusu ile ilgili daha da hevesli. Tüm kıtalardan gelen öğrenciler, tam anlamıyla mesleki ve geleceğe dayalı bir eğitim alabilmek için İsviçre`deki otelcilik okullarında eğitim alıyor. İsviçre turizmin doğduğu yer olarak tanımlanır. Geçmişte ve hatta günümüzde, dünyanın her yerinden insanlar Avrupa`yı ve doğal hoşliği, kaliteli hizmeti için İsviçre`yi ziyaret ediyor. 8 milyon nüfuslu bu ufak ulus, yılda 35 milyonun üzerinde misafire konaklama sağlayacak 5 bin 600 otele sahip! Turizm gerçekten de İsviçre`de oldukça önemli bir ekonomik etkinlik.

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Dilin kemiği yok kuşkusuz, bu haliyle vaatlerin daha renkli ve çeşitli haller alması muhtemel. Ancak bunun sonu nereye varacak kimsenin düşündüğü yok. Sektöre taze kan gerekli, burada özelikle alt kadrolarda operasyonu sırtlayanlardan bahsediyorum. Başta da dediğim gibi turizm sektöründe çalışmanın personel açısından cazibesi gittikçe azalıyor. Bu konuya acilen müdahale edilmesi gerekiyor. Meslek edindirme kurslarının çare olacağı düşünülmüştü yalnız yeterli gelmedi. çalışanlara sağlanacak şartların iyileştirilmesi çözüme yardımcı olabilir fakat yeterli gelmez. Ülkede bu kadar işsiz insan varken Turizm için çalışan bulunamaması büyük çelişki. Kaynakların yeniden değerlendirilmesi ve önümüzdeki sezonlar için bir yapılandırma planlanması şart olmuştur. Sorunların çığ gibi büyümeden bir an önce kendini sorumlu hissedenler tarafından çözülmesi ümidi ile…

çeşme otelleri

çeşme otelleri

çeşme otelleri

Elbette ki bu konuya ivedi olarak müdahale edilmesi gerekiyorydi. Üstün zekaya sahip bir grup Turizm Profesyoneli ise bütün etik kuralları hiçe sayarak kendi çözümlerini üretti ve nispeten etkinda oldular. Sistem, iş etiğine bağlı gibi gözükerek, toplantı ve aynısı ortamlarda ahkam kesmek, otellerin birbirlerinden personel aşırmalarına karşıymış gibi görüntü vermek üzerine işliyordu. Ama aslında gerçek bundan çok daha farklıydı…!

Yan otelden, aynı bölgeden, ekip veya münferit olarak personel çalmanın çok sayıda yolu var.

çeşme otelleri

Ekibiyle beraber departman yöneticisi aktarımı yapmak. Oldukça eski bir teknik olsa da hiçbir zaman modası geçmedi. Hatta bu günlerde daha da tanınmış hale gelmiş durumda. Çalıştığı tesarzui rahatsızlıklarından ötürü iş aramaya koyulan departman müdürünün iş görüşmesi esnasında elindeki en büyük koz. Hatta acil personel ihtiyacı olan tesisler işi basit yoldan çözüme ulaştırmak amacıyla tercihlerini bu yönde kullanmaktalar. Sistem genellikle aracılar vesilesi ile işler.